Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Informacja w sprawie ustawienia na terenie miasta koszy na nakrętki

W dniu wczorajszym przestrzeni publicznej naszego miasta pojawiły się efektowne czerwone serca, których zadaniem jest skoordynowanie akcji charytatywnych wśród lokalnej społeczności. W Chełmie często pojawiają się inicjatywy zbierania nakrętek dla dzieci potrzebujących wsparcia w leczeniu, inicjowane przez organizacje pożytku publicznego lub osoby fizyczne.

 

Patrząc na działania podejmowane przez mieszkańców nie budzi wątpliwości fakt, że sprawdzonym sposobem zagospodarowania tzw. „korków” będą pojemniki w kształcie serc dedykowane ściśle gromadzeniu nakrętek. Wiele osób z przyzwyczajenia selekcjonuje je z frakcji plastikowej i chociaż w chełmskich domach nakrętek przybywa, to mieszkańcy często nie wiedzą, komu je oddać, która z organizacji aktualnie prowadzi zbiórkę.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Miastem Chełm w ramach prowadzonych działań edukacyjnych, w czerwcu bieżącego roku wszczęło procedurę zakupu czterech sztuk pojemników. Do działania związanego z instalacją koszy na nakrętki w naszym mieście zainspirowała nas Pani Poseł Anna Dąbrowska – Banaszek, do której z prośbami o pomoc i wsparcie często zwracali się potrzebujący mieszkańcy. Miejsca instalacji konstrukcji zostały uzgodnione w łatwo dostępnych miejscach z pracownikami chełmskiego Magistratu. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zbierania nakrętek i wypełniania nimi serc zlokalizowanych przy Chełmskim Domu Kultury, Chełmskim Parku Wodnym, w Parku Międzyosiedlowym XXX–lecia oraz na Deptaku obok apteki. Zanoszone dotychczas nakrętki przez dzieci do szkół, przedszkoli lub organizacji prowadzących zbiórkę, wszyscy mieszkańcy mogą obecnie w każdej chwili wrzucić do specjalnego pojemnika.

Atutem koszy jest bardzo estetyczny wygląd, bez wątpienia wkomponują się w krajobraz naszego miasta. Poza tym są łatwe w obsłudze i pojemne (w jednym mieści się ok. 5 worków korków, co przekłada się na wagę ok. 150 kg). Ich zbieranie jest zatem stosunkowo łatwe. Nakrętki produkowane są z plastiku dobrej jakości, który może być w łatwy sposób przetworzony, co pozwala na odzyskanie surowca, który można ponownie wykorzystać. Ze sprzedaży nakrętek pozyskiwane będą fundusze dla potrzebujących.

Poza wymiarem społecznym inicjatywa nakrętkomatów wspomoże również recykling w naszym mieście oraz umożliwi mieszkańcom w świadomy i łatwy sposób pozbycie się zbędnych nakrętek. W założeniach swoich przedsięwzięcie poprawi więc edukację ekologiczną, recykling i świadomą segregację odpadów, mieszkańcom zaś będzie stale przypominać, że poprzez tak prostą czynność mogą wspomóc zarówno środowisko jak i potrzebujących.

Koordynacją całej akcji przekazywania nakrętek osobom potrzebującym kierować będzie Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Chełma. Wszystkie osoby potrzebujące, organizacje i wolontariusze zainteresowani czynnym włączeniem się w zbiórkę nakrętek prosimy o kontakt bezpośrednio z członkami Stowarzyszenia, szczegółowe dane już wkrótce pojawią się na portalach społecznościowych Spółki i Towarzystwa.

Liczymy na owocną współpracę lokalnej społeczności i zachęcamy do wsparcia zainicjowanej akcji.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.