Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Dobiegły końca spotkania z mieszkańcami zorganizowane z inicjatywy MPGK we współpracy z Urzędem Miasto Chełm w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie naszego miasta.


Każdego dnia w spotkaniach poza Zarządem i ścisłym Kierownictwem Spółki uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Komunalnego Miasto Chełm oraz Straży Miejskiej. Swoją obecnością ubogacili konsultacje przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot oraz oczywiście mieszkańcy zainteresowani poprawą estetyki miejskiej przestrzeni.

Dzięki formule spotkań w duchu dialogu społecznego udało się lepiej poznać najpilniejsze potrzeby lokalnej społeczności dla poszczególnych części miasta, tym bardziej, że dyskusje były gorące i merytoryczne.

Główne tematy rozmów koncentrowały się wokół poniższych kwestii:
📌zbyt małej liczby śmietniczek ulicznych na terenie miasta, ze szczególnym zwróceniem uwagi na główne ulice, na których kosze uliczne w ogóle nie zostały zainstalowane po przebudowie;
📌niewystarczająca ilość kontenerów w zabudowie wielorodzinnej, głównie na frakcję papieru;
📌częstotliwości sprzątania ścieżek rowerowych;
📌używania dmuchaw do wymiatania drobnych zanieczyszczeń i związanego z tym zapylenia;
📌harmonogramu pracy zamiatarek ulicznych z naciskiem na uwzględnienie małych uliczek osiedlowych;
📌poprawy jakości dróg, jako czynnik wpływający na efektywność sprzątania (na przykładzie Al. J. Piłsudskiego);
📌potrzeby posadowienia pojemnika na elektrośmieci na terenie osiedli Działki i Cementownia;
📌miejsca gromadzenia odpadów tworzonego „na dziko” przy ul. Andersa (obok stacji transformatorowej);
📌możliwości wywozu pojemników w zabudowie wysokiej podczas weekendów;
📌pielęgnacji zieleni na terenie Cmentarza Komunalnego w Chełmie;
📌deratyzacji kanałów sanitarnych na terenie chełmskich osiedli;
📌konstrukcji pojemników na odpady, w szczególności przeznaczonych na szkło i papier (zbyt mały wlot uniemożliwiający jednorazowo umieszczenie większej ilości tektury lub dużych pojemników szklanych);
📌dystrybucji ulotek i wzmożenia działań edukacyjnych o prawidłowej segregacji odpadów wśród lokalnej społeczności (zwłaszcza seniorów);
📌kontynuowania bezpłatnego użyczenia pojemników do segregacji odpadów dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej.

Podczas spotkań pojawiło się wiele zgłoszeń i pytań o kwestie, które nie są przedmiotem działalności Spółki. Niektóre z nich, dzięki obecności przedstawicieli chełmskiego magistratu, udało się wyjaśnić, pozostałe zostały spisane i przekazane zostaną właściwym komórkom organizacyjnym.

Ze strony Spółki staraliśmy się przybliżyć zakres działalności Spółki w zakresie utrzymania porządku w mieście i na bieżąco wyjaśniać zgłaszane uwagi. Przyjęliśmy wszystkie sugestie mieszkańców i będziemy je szczegółowo analizować i pracować nad możliwością ich wdrożenia, oczywiście w ścisłej współpracy z Miastem Chełm zlecającym nam usługi.
Pomimo niezbyt dużej frekwencji, każde bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami dają dużo motywacji oraz zapału do usprawniania realizowanych usług. Podczas rozmów każdy uczestnik mógł odświeżyć sobie wiedzę, co do postępowania z odpadami powstałymi w gospodarstwach domowych oraz gromadzonych w ulicznych śmietniczkach i otrzymać gadżety edukacyjne o tej tematyce.

Efektem spotkań jest niewątpliwie możliwość nowego spojrzenia na wykonywane, codzienne prace zmierzające do poprawy estetyki i wizerunku naszego miasta. Sprawy poruszane w trakcie rozmów zostaną przeanalizowane i w miarę możliwości wprowadzone lub przy zasadności techniczno- ekonomicznej zostaną uwzględnione w przyszłych działaniach planistycznych.

Poprawa estetyki i wizerunku naszego miasta jest kwestią priorytetową. Nikt nie ma wątpliwości, że przestrzeń, w której żyjemy, wpływa na nasze samopoczucie, wydajność pracy oraz kontakty międzyludzkie. Współtworzenie przestrzeni, w której chcemy mieszkać, pracować, uczyć się i odpoczywać to nie tylko współużytkowanie miasta, ale też wspólna odpowiedzialność za jakość życia w nim. Czyste miasto stanowi także ważny czynnik dla rozwoju gospodarczego całego naszego regionu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział i merytoryczną dyskusję , która ufamy zaowocuje poprawą estetyki przestrzeni publicznej w naszym mieście. Nadal jesteśmy otwarci na dialog i wszelkie sugestie – jesteśmy dla Was.

IMG 9037

IMG 9058

IMG 9060

IMG 9061

IMG 9062

IMG 9101

IMG 9137

IMG 9138

IMG 9139

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.